Kocham swój kraj

Budowanie u dzieci świadomości, że należą do wspólnoty ludzi zamieszkujących ten szczególny skrawek ziemi zwany „Ojczyzną”, zaczyna się już od najmłodszych lat – od domu rodzinnego. Towarzyszy dzieciom w różnych sytuacjach codziennego życia, również w przedszkolu. Żywa wyobraźnia małego dziecka, duża wrażliwość emocjonalna i zaciekawienie światem sprzyjają kształtowaniu obrazu Ojczyzny, który pozostanie na całe życie. Od tego, jaki obraz Ojczyzny ukształtuje się w umyśle i sercu dziecka, zależeć będzie, czy wejdzie ono w dorosłe życie świadome swojej tożsamości narodowej, przywiązane do kraju ojczystego i ludzi w nim żyjących, wrażliwe na sprawy i zmiany dokonujące się w Polsce. To właśnie jednym z ważnych zadań wychowania, wspólnym dla wszystkich etapów edukacyjnych, jest tworzenie klimatu miłości do małej i wielkiej Ojczyzny.

W naszym przedszkolu nauczycielki starają się wykorzystywać wiele okazji do kształtowania poczucia przynależności do społeczności zarówno lokalnej, jak i narodowej. Dlatego 21 kwietnia br., w przeddzień świąt narodowych tj. Święta Pracy, Dnia Flagi RP i święta Konstytucji 3 maja, w naszym przedszkolu zorganizowano konkurs pod hasłem „Kocham swój kraj”, który był zwieńczeniem wcześniejszych zajęć o tej tematyce. Do konkursu przystąpili przedstawiciele ze wszystkich grup. Zadania konkursowe były zróżnicowane i angażowały nie tylko drużyny, lecz także całe grupy. Dzieci musiały rozpoznać symbole narodowe, słynnych Polaków, znane i charakterystyczne miejsca w Polsce, w tym również w naszym mieście oraz wykazać się ogólna wiedzą o Polsce i Nowym Dworze Mazowieckim. Całość uatrakcyjniały prezentacje regionów Polski przygotowane przez poszczególne grupy i występy dzieci. Ten wewnątrzprzedszkolny konkurs z pewnością pomoże naszym dzieciom podjąć rywalizację w konkursie międzyprzedszkolnym, w którym już wkrótce wezmą udział. Konkurs zorganizowały nauczycielki: Bożena Kowalska i Zofia Orłowska.

B.K.